Chrześcijanie w Uzbekistanie otrzymują wieloletnie wyroki więzienia

(Felix Corley)

LONDYN, 11 czerwca (Compass) -- Dwukrotnie odraczana rozprawa sądowa przeciwko czterem ewangelicznym chrześcijanom aresztowanym na początku tego roku, odbyła się 9 czerwca w Nukus - stolicy autonomicznej republiki Karakalpakstan w Uzbekistanie. Czterej oskarżeni: Pastor Rashid Turibaev, Par'had Yangibayev i dwie inne osoby których tylko imiona są znane (Iss'ed i Salamat) otrzymali wieloletnie wyroki więzienia na podstawie - jak donoszą chrześcijanie z Uzbekistanu - sfałszowanych oskarżeń o posiadanie narkotyków. Turibayev został skazany na 15 lat więzienia. Yangibayev, Iss'ed i Salamat otrzymali każdy po 10 lat.

Wygląda na to, że zostali skazani nie tylko na podstawie oskarżenia o posiadanie ale i nielegalny handel narkotykami, gdyż Artykuł 273 Kodeksu Karnego (jedyny artykuł odnoszący się do spraw związanych z narkotykami) grozi karą maksymalnie 15 lat więzienia tym, którzy przygotowują lub rozprowadzają narkotyki. 15-letni wyrok jest maksymalną karą zarezerwowaną dla "szczególnie niebezpiecznych recydywistów".

Wszyscy czterej skazani należą do niezarejestrowanego Kościoła Pełnej Ewangelii w Nukus. Turibayev, który ma dwadzieścia kilka lat, i Yangibayev, zostali aresztowani przy końcu lutego, podczas gdy Iss'ed i Salamat w pierwszym tygodniu marca. Policja podobno podłożyła im narkotyki, co jest metodą często stosowaną przez tamtejsze władze w walce przeciwko religijnym aktywistom (zarówno chrześcijanom jak i muzułmanom) a także przeciw przeciwnikom rządu.

Rozprawa sądowa wyznaczona wpierw na 13-go a potem na 25-go maja była odraczana. Za pierwszym razem obrońcy nie stawili się na rozprawę po tym jak najwyraźniej zostali zastraszeni. Za drugim razem sędzia odmówił prowadzenia rozprawy, bojąc się konsekwencji które mogłyby wyniknąć po wydaniu wyroku w tak zapalnej sprawie sadowej. Wszyscy czterej skazani są osobami które nawróciły się z islamu na chrześcijaństwo.

W okresie pobytu w więzieniu przed rozprawą, Turibayev kontynuował głoszenie ewangelii. Mówi się o nim iż nawrócił 95 osób w więzieniu w Nukus, za co na końcu kwietnia lub z początkiem maja został dodatkowo ukarany poprzez zamknięcie w izolatce.

Kilka dni przed rozprawą, aresztowano kolejnego ewangelicznego chrześcijanina w Nukus. Lejtnant Sergei Danileiko został aresztowany 3-go czerwca po tym jak rozdał kilka chrześcijańskich traktatów napisanych w języku Karakalpak innym żołnierzom podczas postoju na lotnisku w Nukus.

Samolot w którym leciał Danileiko był już w powietrzu w drodze do innego miasta Ferghana, gdy nadszedł rozkaz aby samolot zawrócił z powrotem do Nukus. Po wylądowaniu Danileiko został rewidowany z rozkazu lokalnych władz i znaleziono przy nim 10 chrześcijańskich broszur w języku Karakalpak. Został aresztowany.

Karakalpakstan - autonomiczna republika Uzbekistanu od czasu uzyskania przez ten środkowo-azjatycki kraj niepodległości w 1991 roku zajmuje twarde stanowisko wobec stałego rozwoju chrześcijaństwa wśród swoich obywateli.Wiadomości bieżące COMPASS DIRECT
Informacje z linii frontu na całym świecie.
Copyright 1999 Compass Direct
Informacje podawane przez Compass Direct są rozprowadzane w celu nagłośnienia sprawy chrześcijan którzy są na całym świecie prześladowani z powodu wiary. Artykuły zamieszczane przez Compass Direct mogą być przedrukowywane tylko przez aktywnych prenumeratorów. Aby uzyskać informacje na temat prenumeraty proszę skontaktować się z:
Compass Direct
E-mail: compassdr@compuserve.com


Uwaga - nazwiska podane są w transkrypcji angielskiej.

Na początek bieżącej strony Literatura Chrześcijańska - strona główna